Gojaznost koju često nazivaju bolest savremenog čoveka je jedan od najozbiljnijih problema današnjice, a njene posledice po zdravlje su mnogobrojne. Savremen način i ubrzani tempo života, uz ograničeno kretanje umnogome doprinosi da je sve veći broj osoba sa prekomernom težinom. Zahvaljujući svakodnevnom stresu i napetost za mnoge je hrana postala rešenje takvog stanja, a gojaznost psihološki problem.
Prevencija gojaznosti je daleko bolja i lakša nego njeno lečenje. Ono što je najbitnije je stvaranje pravilnih navika u pogledu hrane , naročito kod osoba koje su sklone gojaznosti.
Poslednjih decenija gojaznost u Evropi je povećana skoro tri puta, tako da je danas skoro 50 posto odraslih, sa prekomernom težinom.
Posledice koje gojaznost može da uzrokuje po zdravlje su vrlo brojne i ozbiljne. Počevši od kardiovaskularnih bolesti, visokog krvnog pritiska, većeg rizika za artritis, povišenog nivoa holesterola, pojedinih vrsta karcinoma, dijabetesa tipa 2.
Zabrinjavajući je podatak da je u Evropi gojaznost prisutna i kod 20-30 posto dece i adolescenata.
Činjenica je da gojazna deca u školskom i prepubertetskom uzrastu ostaju gojazna i u starijem dobu, što za posledicu ima češću pojavu hipertenzije, rane ateroskleroze, šećerne bolesti tipa 2.
Smanjite unos hrane i povećajte fizičku aktivnost kako bi postigli zadovoljavajuću telesnu težinu.
Umerena i raznovrsna ishrana, svakodnevna fizička aktivnosti, će se na duže staze isplatiti. Na taj način smanjujete rizik od nastanka mnogih bolesti.
Obroke ne treba preskakati. Treba da imate tri glavna obroka i dve užine.
Slene i slatke grickalice, gazirana pića, punomasne sireve, kajmak, pavlaku, majonez i lisnata testa potpuno izbacite iz ishrane. Jedite pahuljice, hleb i testenine od integralnog brašna, crni hleb, žitarice u zrnu, mahunarke…
Umesto sokova konzumirajte biljne čajeve, za pripremu hrane koristite prirodne biljne začine, unosite dosta svežeg voća i povrća, posna mesa.
Hranu ne pržite već umesto prženja, meso i povrće kuvajte na pari ili grilujte. Zapamtite da je voda najbolje piće. Svakodnevna fizička aktivnost i izbalansirana i pravilna ishrana su najbolja prevencija gojaznosti i bolesti koju gojaznost može prouzrokovati.
Prevencija gojaznosti je ključ za smanjenjj broja oboljenja od kojih pati savremeni čovek.
Zdrav životni stil podrazumeva fizičku aktivnost i zdravu ishranu.
Pojava gojaznosti kod dece sve je prisutnija širom planete i jedan je od veoma opasnih poremećaja. Zato se zadnjih godina sve više naglašava i vrši uticaj na sprečavanje razvoja gojaznosti još u najranijem uzrastu.